Informace pro stavitele domu a developery

Stavíte dům v oblasti, kde jsou k dispozici služby STARNET?

Pomůžeme Vám připojit nemovitost k nejmodernější internetové technologii současnosti a poradíme i s vnitřními datovými rozvody.

PROČ OPTIKA V DOMĚ?

Důvodů je několik. Začněme tím, že je to nejlepší technologie na světě. Žádné bezdráty, Wi-Fi ani budoucí neoptické technologie se vlastnostem optiky ani nepřiblíží, budou této „technologické královně“ jen sekundovat. Má vynikající robustnost a spolehlivost, kabel je na dlouhá desetiletí ukryt v zemi a nelze ho zarušit, ani poškodit bleskem či přepětím. Díky jednoduchosti je četnost poruch o několik řádů za jinými technologiemi. Morální dlouhověkost – prakticky stejné vlákno se používá již od sedmdesátých let dvacátého století. Rychlosti od té doby zlepšujeme „jen“ výměnou koncových zařízení. Technicky by dnes (kromě ceny) nebyl po těchto vláknech problém nabízet přípojky 10Gb (10 000Mbps).

OBJEDNEJTE SI ZDARMA POTŘEBNÝ MATERIÁL

 

  1. Zavolejte nám na bezplatné telefonní číslo 800 555 025 a ověřte si, zda je na místě budoucího domu dostupná optická síť STARNET.

  2. Pokud dostupnost optické sítě STARNET potvrdíme, objednejte si rovnou materiál potřebný k zavedené optického kabelu do domu. Tento materiál (mikrotrubičku – MT 7/3,5 mm) poskytujeme zcela ZDARMA a budete si ho moci vyzvednout na adrese hlavní provozovny Ant. Barcala 1446/26a v Českých Budějovicích. Tato nabídka platí i v případě, že nemáte v plánu naše služby odebírat! Nabídku činíme proto, že po dokončení domu je již zavádění problematické a majitelé mohou změnit názor po mnoha letech. Navíc, tyto kabely pak nabízíme k využití i jiným společnostem. Optickou síť stavíme i pro partnery, kterých je v současné době 7.

ZAVEDENÍ OPTICKÉHO VEDENÍ DO DOMU

V drtivé většině případů se optická připravenost společnosti STARNET nachází ve sloupku na hranici vašeho pozemku společně s ostatními inženýrskými sítěmi. Zde se nachází i označený BOX.

Vyzvednutou mikrotrubičku je nutno uložit do chráničky KOPOFLEX a uložit do země spolu s vedením elektrické energie. Optické vedení je dielektrické, tj. neobsahuje žádné vodivé části, proto se nijak neruší s vedením elektrickým.

Zmíněnou mikrotrubičku prosím zaveďte z BOXU až do místa, ve kterém budete mít domácí rozvaděč. Důležité je mikrotrubičku nezlomit – záfuk optického kabelu by pak nebyl možný. V případě poškození mikrotrubičky si u nás objednejte novou, nebo lze použít speciální tlakotěsnou spojku.

VNITŘNÍ DATOVÝ ROZVOD

vnitřní datový rozvod

vnitřní datový rozvod

Velmi důležité je při stavbě domu nezapomenout na vnitřní datový rozvod. Jeho instalace je jednoduchá, finančně nenáročná, a lze ji snadno realizovat společně s anténím rozvodem a elektřinou. Dobrý elektrikář nebo anténář by měl být schopen vše v domě vybudovat.

Zmíněnou mikrotrubičku, prosím zaveďte z BOXU až do Vaší technické místnosti, nebo jiného místa, ve kterém umístíte domácí datový rozvaděč. Opravdu se takové místo vyplatí vybudovat, v moderním domě najde uplatnění nejen pro internet, ale třeba o zabezpečovací systém, anténí nebo satelitní rozbočovač a další systémy co přijdou během následujících dekád. V rozvaděči musí být el. zásuvka. Jako datový rozvaděč sice postačuje technická skříň dostatečné velikosti, profesionálové ale osazují speciálně vyrobené 19“ racky.

Datové zásuvky v domě, propojte do domácího datového rozvaděče, běžným síťovým kabelem (typ Cat5.e UTP dle normy IEEE 802.3). Doporučujeme umístění kabelů do „husích krků“, snadno pak rozvod rozšíříte, nebo opravíte. Při instalaci dvojzásuvek, případně více dvojzásuvek do místnosti, se v budoucnu vyhnete zbytečným routerům/rozbočovačům. Uvažte, že je dnes běžné připojit kromě TV přijímače také IPTV set-top-box a Přehrávač médií. V rozlehlém domě bude třeba více Wi-Fi routerů.

Obecně platí, že by datová zásuvka měla být v každé místnosti, ve které se plánujete pohybovat. Při plánování uvažte, že již dnes, jsou na internet připojovány systémy jako tepelná čerpadla, kotle, solární panely atd. V rámci potenciálního nástupu „internetu věcí“ se již hovoří i o napojování ledniček a dalších spotřebičů. My jsme toho názoru, že je lépe investovat navíc několik stokorun, než desetiletí chodit kolem uprášených kabelů na podlaze. Zásuvka se může zdát nelogická v ložnici, ale z ložnice se během několika let může stát pracovna a pak zde datovou zásuvku velmi špatně doděláte. Pro dokreslení uvádím, že někteří naši (techicky založení) klienti mají v rodiném domě i 20 zásuvek a z toho 15 obsazených.

Taktéž nespoléhejte na Wi-Fi signál, protože kapacita bezdrátové sítě příliš nepostačuje pro multimediální přenosy a je často příčinou problémů s datovým připojením. Bezdrátová síť je určena spíše pro připojení mobilních zařízení. Navíc, na horizontu desetiletí výrobci připravují nové technologie, například WiGig, s reálnými rychlostmi bezdrátu ve stovkách Mbps, ty ale nebudou procházet zdmi, tudíž bude pravděpodobně třeba pokrývat každou místnost vlastním routerem, ze své zásuvky.

Pokud neplánujete router v datovém rozvaděči, je třeba do místa budoucího umístění Wi-Fi routeru (obvykle je to obývací pokoj) instalovat dvojzásuvku (viz výše), pro přívod a výstup Vaší domácí sítě do domácího rozvaděče.

OŽIVENÍ OPTICKÉ PŘÍPOJKY

Pokud se Vám podařilo propojit box na ulici s domácím rozvaděčem pomocí mikrotrubičky a máte zájem začít využívat internetové připojení STARNET (případně další poskytované služby), obraťte se na bezplatné telefonní číslo 800 555 025 a objednejte si aktivaci optické přípojky. Následně budete kontaktováni technikem optického oddělení, který s Vámi domluví samotné připojení a oživení optické přípojky.

Pokud budete potřebovat technickou konzultaci, zavolejte na bezplatné telefonní číslo 800 555 025.

Děkujeme za součinnost a věříme, že budete s našimi službami spokojeni.

Přejeme mnoho šťastných chvil v novém domově.

OPTICKÝ TÝM STARNET

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Dalším používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich zpracováním, používáním a uchování. Více informací naleznete zde.